Amerikalılar başkanlık sistemini sorguluyor

Amerikalılar başkanlık sistemini sorguluyor

Amerika Başkanı Donald Trump’ın son uygulamaları yüzünden Amerikan kamuoyu başkanlık sistemini sorgulamaya başladı. Amerika’da artık başkanlık sistemi yerine referandum konuşulmaya başlandı.

ABD başkanı Donald Trump’ın göçmenlik, kadın ve kürtaj politikalarındaki anlaşılmaz tutumu, Amerika kamuoyunda başkanlık sistemine karşı büyük bir tepki oluşturmuş bir durumda.

AMERİKALI’LAR ÇOK ŞAŞKIN

Amerikalılar bugüne kadar Nixon, Reagan, baba oğul Bush’lar gibi, Amerika’nın etrafının her an işgal etmeye hazırlanmış düşmanlar varmış gibi siyaset yapan ve bu uğurda başka ülkeleri yok yere ateşe atan pek çok başkanla karşılaştıklarını ama şu ana kadar Trump gibi kendi ülkelerinde bile bu kadar infiale yol açan başkan görmediklerini ve daha önceki başkan Reagan’ı bile arar hale geldiklerini ifade ediyorlar.

Trump’ın son olarak Beyaz Saray’da şerifleri toplaması, işini yapmayan senatörlerin kariyerini bitireceği tehditleri, Meksika sınırına duvar örmek istemesi (zaten var biri şu adama söylese), kadınların nasıl giyineceğine karışması, zaten göçmenlik üzerine kurulmuş bir millet olmasına rağmen, sürekli göçmen karşıtı politikalarda ısrar ermesi bardağı taşıran son damla oldu.

Yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında şok üstüne şok yaşayan ancak kendi oylarıyla başkanlığa seçtikleri başkanlarıyla ne yapacaklarını bilemeyen ve kendilerini çaresiz hisseden Amerikalılara en büyük destek ise Türkiye’den geldi.

TÜRKİYE’DEN AMERİKALI’LARA DAYANIŞMA MESAJLARI YAĞIYOR

Amerika kamuyounda artık Türkleri çok daha iyi anlıyoruz görüşü hakim olmaya başlarken, iki ülke halkı hiç olmadığı kadar birbirine yakınlaşmış bir durumda. Bir çok Amerikalı yaşadıkları bu konuyla nasıl başa çıkabileceklerini anlayabilmek için, Türkiye siyasetini daha yakından incelemeye başladı.

Amerika’da tüm bunlar yaşanırken ülke ile kader birliği eden Amerikalılara en büyük destek yine Türkiye’den geldi. Sürekli aptallıkları ve cahillikleri ile dalga geçtikleri Amerikalıların, kendileri gibi bir durumla karşı karşıya kalması karşısında Amerikalılara yönelik büyük bir sempati oluşnuş bir durumda.

Sosyal medya  üzerinden tanıdıkları tanımadıkları Amerikalılara destek mesajları yağdıran Türkiyeli’ler, Amerikalılara bu durumla nasıl başa çıkacakları üzerine öneriler ve tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu başa çıkma metodları arasında Allah’a havale etme, peygamber sabrı, başını kuma gömme ve hatta yoga, meditasyon ve perma kültür en sık başvurulan yöntemler arasında. Türkiye’deki bazı sosyal medya hesapları ise , güncel siyasete gönderme yaparak Amerikalılara hayırlı günler dileme ve dayanışma mesajları ile dolu bir durumda.

SOKAKTAKİ AMERİKALI BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTEMİYOR

Yapılan son araştırmaya göre her 10 Amerikalı’dan birisi başkanlık sistemini güvenilmez buluyor ve başkanlık sistemi yerine alternatif çözümler aranması gerektiğini söylüyor. Amerikalılar başkanlığın artık Amerikan halkını temsil etmediğini, başkanlık sistemine alternatif olarak parlamenter sitemi mercek altına aldı. Bazı Amerika’lılar ise başkanlık sistemini Türkiye gibi referanduma götürmenin en uygun yol olduğu görüşünde.
Kirpi-Siyaset

 

 

 

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir