Çanakkale Savaşında Türk gemileri tarafından batırılan İngiliz gemisi Kuşadasında ortaya çıktı

Çanakkale Savaşında Türk gemileri tarafından batırılan İngiliz gemisi Kuşadasında ortaya çıktı

Çanakkale Savaşında batan Kraliyet Donanmasına bağlı HMS Infilible gemisi önceki gün Kuşadası açıklarında tekrar su yüzüne çıktı.

İstavrit avı için denize açılan balıkçılar, Çamlimanı koyunda eski ve terk edilmiş bir gemi görünce çok şaşırdılar.

Meraklı bir şekilde gemiye yaklaşan balıkçılar, geminin savaş gemisi olduğunu görünce büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Geminin çevresinde ve içinde araştırma yapan balıkçılar, geminin içinde askeri üniformalar, traş sabunu, iç çamaşırları gibi kişisel eşyalar, bol miktarda su ve kullanılmamış erzaklara rastladılar. Kamara da yapılan aramada, geminin seyir defteri de bulundu.

Kuşadası’nda ortaya çıkan esrarengiz savaş gemisi Royal Hms İnfilible

KAPTANIN NOTLARI YARIDA KESİLMİŞ

Büyük bir şaşkınlık ve korku yaşayan balıkçılar sahil korumaya haber verdiler. Olay yerine gelen sahil koruma ekipleri, geminin Kraliyet ailesine bağlı bir savaş gemisi olduğunu tespit edip, askeri yetkilileri çağırdılar. Olay yerine gelen askeri yetkililerin yaptıkları incelemeler ve envanter araştırması sonucunda, esrarengiz geminin 18 Mart Çanakkale Savaşında Türk bataryalarının ateşi sonucunda batırılan, Kraliyet donanmasına ait “Royal Hms Infilible” gemisi olduğu belirlendi.

Gemide bulunan seyir defterindeki notlar 13 Mart 1915’de kesilmiş. 12 Mart 1915 tarihli notta, yoğun Türk ateşi altında Gelibolu’daki Anafartalar koyuna geldiklerini, Türk gemilerinin batarya ateşleri ve çetin savunması sonucunda güç durumda kaldıklarını, mürettebatın moralinin çok bozuk olduğunu ve onların motivasyonunu arttırmak için elinden gelen her şeyi yaptıkları yazılmış. 13 Mart 1915 başlıklı not ise gemide tuhaf olaylar yaşanmaya başladı diyerek aniden kesilmiş.

GEMİNİN HAYALETLİ OLDUĞU SÖYLENTİLERİ YAYILDI

Esrarengiz bir biçimde ortaya çıkan savaş gemisi ile ilgili araştırmalar sürerken, Kuşadasında savaş gemisinin hayaletli olduğu söylentileri yayılmaya başladı. Söylentilerin kaynağı ise geminin yanından geçen balıkçıların kamaranın ışığını açık görmeleri ve civardaki köylülerin gece yarısı gemiden sürekli müzik ve siren sesleri geldiğini söylemeleri.

Buna rağmen çevre illerden gemiyi görmek için ziyaretçiler geliyor.

Kirpi Güncel

Bu haberler de ilginizi çekebilir