CERN’de yeni keşfedilen pentakuarktan gelen ilahi mesaj bilim dünyasını karıştırdı

CERN’de yeni keşfedilen pentakuarktan gelen ilahi mesaj bilim dünyasını karıştırdı

CERN’de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda keşfedilen yeni parçacıktan gelen ilahi mesaj bilim dünyasında büyük bir çalkantıya neden oldu.

İsviçre’de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın uzmanları, geçtiğimiz ay Higgs Bozonu’ndan sonra “pentakuark” adı verilen yeni bir parçacık keşfettiklerini duyurmuştu. Hassas bilgisayarlar, 126 giga elektronvolt (GeV) kütle bölgesinde keşfedilen, saniyenin 10.000 de biri gibi çok kısa bir sürede görünüp kaybolan yeni parçacıktan gelen çok düşük frekanstan yayılan elektromanyetik dalgalar tespit ettiler.

SİNYALLER DEŞİFRE EDİLİNCE ORTAYA KARMAŞIK BİR ALGORİTMA ÇIKTI

Parçacıktan gelen sinyaller özel bilgisayarlara kaydedilip incelendiği zaman, parçacıktan gelen dalgaların frekansları belirli aralıklarda tekrar ettiği tespit edildi. Tekrar eden frekans aralıkları hesaplayan CERN yetkililerinin ulaştığı sonuç, karmaşık algoritmadan oluşan bir şifreleme sistemiydi.

Kipto uzmanları tarafından deşifre edilen şifreler bilgisayara yüklendi ve tüm CERN ekibi nefesini tutarak bilgisayar ekranından gelecek sonucu beklemeye başladı. Sonuçlar ekranda belirmeye başlar başlamaz tüm ekibin ağzı bir karış açıkta kaldı. Çünkü bilgisayar ekranında büyük harflerle “Beni keşfetmeniz için bilimi yarattım” yazıyordu. Sonucu büyük bir şaşkınlıkla karşılayan CERN yetkilileri, aynı işlemi defalarca tekrarlamalarına rağmen her defasında aynı sonuç çıkması karşısında küçük dillerini yutacak hale geldiler.

SONUÇ ÇOK KAFA KARIŞTIRICI

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Sözcüsü Guy Wilkinson konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şaşkınlığını hala üzerinden atamadığını ve çıkan sonucun ekibinin onlara yaptığı kötü bir şaka olmasını umut ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Ortaya çıkan sonuca inanmam imkansız, sonuçta ben bir bilim adamıyım ama sonucu değerlendirdiğimiz zaman ortaya fazlasıyla karışık bir durum çıkıyor. Çünkü mesaj açık bir şekilde bir yaratıcı olduğunu ama bu yaratıcının kendisini keşfetmesi için bilimi yaratığını ve onun yolundan gitmemiz gerektiğini ifade ediyor.”

pentaquark

Bir pentaquark modeli

“Bir yaratıcı olduğunun ispatlanması fikri ne kadar bilim dışı ve spekülatifse, yaratıcının bilimi kılavuz edinmemizi tavsiye etmesi de o kadar güzel ve kabul edilebilir” dedi

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin yaptığı, ilahi mesajdan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, yaratıcının varlığına inanmak için hiç bir bilimsel ispata gerek duymadıklarını söyledi.

SONUÇ TÜM AVRUPA VE DÜNYA GAZETELERİNİN GÜNDEMİNDEYDİ

CERN’de ortaya çıkan şaşırtıcı sonuç tüm Avrupa ve dünya basınının da manşetlerindeydi. Hristiyan muhafazakarlara yakınlığı ile bilinen gazeteler manşetlerini “Tanrının Zaferi” , “İlahi Müjde”, “Hiç Yanılmadık” gibi başlıklarla süslerken. CERN’de ortaya çıkan sonucla birlikte inançlı insanların büyük bir mevzi kazandığını ve bunların bir çok ateistin hoşuna gitmeyeceği şeklinde yorumladılar.

Bazı gazeteler ise sonucu her iki tarafın da kalesine atılmış bir gol olarak nitelendirip, ortada tam anlamıyla bir eşitlik olduğunu ifade ederek konuya mesafeli yaklaşırken, popüler bilim dergileri ise durumu tartışmaya açık ve şüpheli bulduklarını ifade ettiler.

Pentakuark nedir: Pentakuark, kuarkların yeni bir organizasyon şeklini temsil ediyor. Kuarklar, madde yapı taşlarından birisidir ve bölünemezdir.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

 • storconsrendoubt1979

  Seагchіng fог а gігl to get laid?
  Sее hеrе
  http://tinyurl.com/zxua7j3

 • Edip Kuzey Akten

  Hacı yapmayın bunu. Binlercesi inanıyor, sonra biz uğraşıyoruz yahu

 • Tanz

  Yakında burayı referans gösterenler olursa şaşırmayın derim :D