Çin’in taklit Kapalıçarşısı kapanma tehtidiyle karşı karşıya

Çin’in taklit Kapalıçarşısı kapanma tehtidiyle karşı karşıya

Taklit ustası Çinlilerin, 4 sene boyunca uğraşarak inşaa ettiği taklit Kapalıçarşı, beklenen ilgiyi görmeyince, kapanma tehtidi ile karşı karşıya kaldı

PEKİN- Taklit ustası Çin’in, Tiandu Cheng yani ‘gökyüzü şehri’ olarak adlandırılan, Pekin’e 700 kilometre uzaklıkta bulunan Hangzhou’nun adı verilen bölgede, büyük umutlarla inşaa ettiği Tarihi Kapalıçarşı taklitinde işler beklenildiği gibi gitmiyor.

Çin’in 4 sene önce yapımına başladığı tarihi Kapalıçarşı başbakan Vin Ciapa tarafından düzzenlenen görkemli bir törenle hizmete açılmıştı. Proje kapsamında 200 dönüm alana inşaa edilen, içinde tarihi bedestenler, hanlar, çinili dükkanlar bulunan taklit Kapalıçarşı’da, yine taklit ürünlerden oluşan halı, kilim, hediyelik eşya, altın, züccaciye gibi eşyalar da satılıyordu. Açılmasından bu yana ilgi görmeyen taklit Kapalıçarşı, taklit Paris şehri gibi hayalet çarşıya dönme riskiyle karşı karşıya. Ekonomik beklentileri bir türlü karşılamayın Kapalıçarşı Çin’in son dönemde yaptığı ölü yatırımların arasına girmeye aday oldu.

Projenin mimarı Zhejiang Guangsha adlı inşaat şirketinin projeden büyük zarar ettiği, Kapalıçarşı’nın parçalanarak bölüm bölüm başka bir yere taşınarak farklı amaçlar için hizmet vermesi planlandığı ifade edildi.

Kirpi Ekonomi

Bu haberler de ilginizi çekebilir