Fransa’nın yeni bayan bakanı Sylvie Goulard’dan sıcak mesaj

Fransa’nın yeni bayan bakanı Sylvie Goulard’dan sıcak mesaj

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesine katılmak üzere Belçika’nın Brüksel kentinde bulunan ve Fransa’nın yeni savunma bakanı Sylvie Goulard’la tanıştırılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Silahlı kuvvetlere bir bayanın gelmesi enteresan” yorumunu yapmıştı.

Fransa’nın yeni kadın savunma bakanı Sylvie Goulard mikrofonlara verdiği demeçte: “Karşımda adam gibi duracak ülkeler, Fransa’yı bundan sonra kendilerine bir abla, bir bacı bilsinler..” demişti. Kirpi olarak Sylvie Goulard’a ulaştık ve ufak bir ropörtaj gerçekleştirdik.  Çiçeği burnunda bakana Fransa savunmasına hanım eli değmesinin yarattığı enteresan mucizeleri sorduk.

Kirpi: Efendim herşeyden önce bir “bayan” olarak, önümüzdeki günlerde başına geldiğiniz Fransa Ordusu’nda ve dünyada ne gibi değişiklikler yaşanacak bizimle paylaşabilir misiniz?

SG: Evet ben artık bir bakanım ancak unutulmamalı ki herşeyden önce bir kadınım, çocuklarımın anasıyım. Görev sürem boyunca, “bakan” kimliğimin “bayan” kimliğimin önüne geçmesine katiyen izin vermek istemiyorum. Bu doğrultuda Fransa ordusuna da bir hanım eli değmesi gerekiyordu ki, halkın teveccühü ile buralara kadar getirildim. Efendim, öncelikle dünyanın bir kirini pasını akıtmak istiyorum. Bu doğrultuda bilhassa Ortadoğudaki kirliliğin geldiği durum can sıkıcı. Inovatif bir çözümle öncelikle Suriye’ye çamaşır suyu füzeleri fırlatma projemiz var. Evet yanlış duymadınız, 87 Milyar Euro bütçeli dev bir projeden bahsediyorum. İçi Çamaşır Suyu dolu uzaktan kumandalı dev füzeler Suriye’ye fırlatılacak. Halepten girip, Şam’a kadar sokaklar pırıl pırıl domestos olacak. Esad konusunda katıyız, ona temizlik ve adap öğreteceğiz. Suriye için yepyeni bir dönem başlıyor burdan herkese müjdelemek isterim, artık tertemiz, düpdüz, derli toplu bir Suriye dönemi başlıyor.

Kirpi:  Peki Sayın Goulard, Fransa’nın dış politikalarında da değişimler yaşanacak mı önümüzdeki günlerde?

SG: Şimdi altını çizmek istediğim bir husus var, dünya öncelikle şunu bilmeli ki ben bir Akrep Kadını’yım. Sevdiklerime karşı aşırı şefkatli, sevmediklerime karşı ise tam bir kalpsiz olurum. Gururluyumdur, kafama koyduğum işi mutlaka yaparım ve kendi bildiğim doğrulardan kolay vazgeçmem. Fransa dış politikasıyla ilgili en azından şunu söyleyebilirim ki, Fransa ile savaşma planı olan tüm dış ülkelerin orduları, lütfen herşeyden önce artık karşılarında bir bayan olduğunu unutmasınlar. Ben gerektiği yerde en güzel cevabı vermesini de bilirim, ama gerektiği yerde de susmanın en büyük erdem olduğuna inanırım. Karşımda adam gibi duracak ülkeler, Fransa’yı bundan sonra kendilerine bir abla, bir bacı bilsinler. Fakat şeyi başı ayrı oynayanlarda ayaklarını denk alsın.

Kirpi:  Efendim, peki ilerleyen teknolojilerin Fransa Ordusuna nasıl yeni uygulamalar getirmesi söz konusu peki? Yeni projeler var mı?

S.G: Ben sonuçta bir bayan olarak, orduya dişi bir bakış açısı getirmek, bir zerafet katmak üzere buradayım. Amacımız teknolojideki erkek hegamonyasını yıkmak ve bir kadın eliyle Fransa savunma sanayiini yeniden şekillendirmek. Bu doğrultuda atacağımız adımlardan bir tanesi, Kanaviche Z-II projesi. Size şöyle bi genel bilgi vereyim bu proje hakkında da, bundan sonra atılan her Tomahawk’ı bir kanaviçe ile süslemeyi planlıyoruz, bunun çok ses getireceğine inanıyoruz. Fransa Kanaviçelerinin dünyanın dört bir yanına yağdığını hayal edebiliyor musunuz. Artı az öncede bahsettiğim gibi nizam titizlik benim olmazsa olmazım. Malumunuz artık savunma sistemleri eskisi gibi değil, çok daha komplike entegre sistemler mevcut, bu da çok daha büyük dip köşe temizliği- yani işçilik gerektiriyor haliyle. İş güvencesi mevzuatında yapacağımız bir değişiklikle Fransız kadınlarımıza gündelikçi olarak çalışma olanağı sunmayı da planlıyoruz.

Kirpi:  Sayın Goulard bize zaman ayırdığınız ve samimi cevaplarınız için çok teşekkürler, Türkiye halkına bir mesajınız var mı acaba son olarak?

SG: Efendim, Türkiye’yi çok seviyorum. Türk halkının öngörüsüne ve zekasına sonsuz güveniyorum. Sayın Cumhurbaşkanınızdan önce, benim bir bayan olarak geldiğim noktayı hiç kimse vurgulamamıştı. Bu vasfımla ordumun başında oluşumu takdir eden Türk Halkını sevgiyle selamlıyorum.

Merci bouquet.

Bu haberler de ilginizi çekebilir