Mevlana vakfından büyük düşünürün sözlerinin çarpıtılmasına büyük öfke

Mevlana vakfından büyük düşünürün sözlerinin çarpıtılmasına büyük öfke

Mevlana’ya ait olduğu sanılan sözlerin çoğunluğunun yedinci kuşaktan yeğeni Sermet Fehim Mevlana Çelebi’ye ait olduğu iddia edildi.

Mevlana Mesnevilerini Koruma ve Geliştirme Vakfı (MMKGV) tarafından çıkarılan, Gülname adlı dergide yer alan makaleye göre Mevlana’ya ait sanılan birçok sözün yeğeni Sermet Fehim Mevlana Çelebi’ye ait.

Mevlana’nın yedinci kuşaktan yeğeni olan Sermet Fehim Mevlana Efendi(Çelebi), 1866 yılında Isparta’da gül yetiştiriciliğini başlatan isim olarak anılmaktadır. Gülü, ticaret yoluyla Orta Asya’dan Isparta’ya getirmiştir. İran’da çok iyi bir medrese eğitimi görmüştür, ardından ticarete yönelmiştir. Annesi tarafından Hanibeyoğulları ailesine mensup olan Sermet Fehim Mevlana Efendi, Osmanlı medreselerinde edebiyat ve tarih fıkhı alanlarında eğitimler vermiştir. Hoş konuşmaya, güzel sözlere ve şiire meraklı olan Sermet Fehim Mevlana Efendi, insanlara söylediği güzel ve öğretici sözlerle anılan döneminin önemli ilim insanları arasındadır.

Makalede yer alan bilgilere göre, Sermet Fehim Mevlana(Efendi) zamanının çoğunu güzel sözler üretmek için gül bahçelerinde geçirmektedir. Bazen günlerce güllerin arasında uyuduğu görülmüştür. Gül bahçelerinde bir nevi İnzivaya çekildiğini, buralarda bulunduğu anlar boyunca yedi kuşak öteden amcası olan Mevlana’nın ruhunu kendinde hissettiğini söylemiştir.

Mevlana’nın torunları ve yeğenleri arasında her zaman tasavvufa en yakın olduğu anlatılan Sermet Fehim(Mevlana), aynı zamanda yetiştiricisi olduğu güle kavramsal bir anlam yüklemiştir. Sadece bir tüccar olarak anılmak istemediğini çeşitli sohbetlerde dile getirmiştir. Özellikle yetiştirdiği öğrencileri tarafından kuşaktan kuşağa aktarılan sözleri kimi kaynaklarda Sermet Fehim Mevlana Çelebi ismi ile anılmış olsa da geçen yüz elli  içinde ismi giderek kısalmış ve sözleri Mevlana adıyla anılmaya başlanmıştır.

Yetiş Üniversitesi Mesnevi Dil Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr.Metin Kura’ya göre Mevlana adıyla anılan sözlerin hangilerinin Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye hangilerinin Sermet Fehim Mevlana Çelebi’ye ait olduğunu kesin olarak ayrıştırmak yoğun çalışmalarla geçen uzun bir süreç gerektirir ve yine de kesin bir sonuca varılamayabilir. Ancak uzmanların ortak görüşü, içinde “Güller” geçen sözlerin büyük olasılıkla Sermet Fehim Mevlana Çelebi’ye ait olduğu yönünde.

Sermet Fehim Mevlana Çelebi’nin sözlerinden birkaç örnek ise şöyledir “Gülü gülene ver, kalbini sevene ver. Sevmek güzel şeydir, Kıymet bilene ver”, “Ben yalnız ağzımla değil gül gibi bütün bedenimle gülüyorum.”, “Üzülme ayağına batan dikenler aradığın gülün habercisidir.”

Bu haberler de ilginizi çekebilir