Mısır’dan yapılan yeni biyo-yakıt Türkiye’yi zengin edecek

Mısır’dan yapılan yeni biyo-yakıt Türkiye’yi zengin edecek

İsviçre’deki bir istasyonda tüketicilerin hizmetine sunulan yeni biyo-yakıt, Türk çiftçilerini zengin edecek

Bilim uzun zamandan beri, petrol gibi karbon salınımı yoluyla çevreyi kirleten fosil kaynaklı enerjilere alternatifler arayıp duruyor.

Bu arayışlara en güçlü yanıt ise biyo-yakıt alanında dünyanın lider ülkelerinden biri olan İsviçre’den geldi. Luesern Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Enstitüsü’nde geliştirilen, mısırdan elde edilen, bir çok bilim adamı tarafından gelecekte petrolun en büyük alternatifi olarak gösterilen yeni biyo-yakıt, geçen ay açılan bir istasyon ile Cenevre’de tüketicilerin hizmetine girmiş bir durumda.

Hibrit araba üreten Japonların ünlü araba firması Honda ile İsviçreli Martini firması, geliştirdiği yeni nesil biyoyakıt arabaları geçen hafta piyasaya tüketicilerin hizmetine sundu. Başlangıçta sınırlı olarak üretilen bu yeni arabaların 2017 yılı sonunda seri olarak üretilmesi bekleniyor.

EN BÜYÜK PAYI ÇUKUROVA’LI ÇİFTÇİLER ALACAK

Yeni üretilen biyo-yakıt pazarında en karlı ülke kuşkusuz Türkiye olacak. Ünlü Socar firması yetkilileri geçen hafta Türkiye’ye gelerek, Çukurovalı Mısır Kooperatifi yetkilileri ile bir anlaşma yapmış bir durumda. Yapılan anlaşma sonucunda yeni nesil biyo yakıtın hammadesini 5 seneliğine Türk mısır üreticilerinden alacak. Bu işten en karlı payı ekonomik anlamda sıkıntı çeken Türk çiftçisi alacak.

YENİ BİYO-YAKITIN AVANTAJLARI NELER OLACAK?

Mısır bazlı yeni biyo yakıtın en büyük özelliği, içerisinde bulunan karbon, havadaki karbondioksiti parçalaması sonucu elde edildiği için, yakılması atmosferde karbon salınımına yol açmaz. Bu yüzden çevreye ve doğaya tamamıyle saygılı. Maliyeti petrole göre çok daha ucuz.

Kirpi Ekonomi

Bu haberler de ilginizi çekebilir