NASA: Plüton’un atmosferinde yoğun miktarda halüsinojenik madde keşfettik

NASA: Plüton’un atmosferinde yoğun miktarda halüsinojenik madde keşfettik

Uzay aracı New Horizons’tan gelen ilk veriler, Plüton’un çevresinde yoğun miktarda psilosibin maddesi bulunduğunu gösteriyor. Psilosibin bazı mantarların içinde bulunan halusinojenik bir madde.

WASHINGTON D.C – NASA tarafından dokuz yıl önce uzaya gönderilen uzay aracı New Horizons, dün itibariyle cüce gezegen Plüton’dan ilk verileri yollamaya başladı. Gezegenin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ve gezegenin çevresinden topladığı maddelerin kimyasal analizlerini yollayan uydudan gelen ilk sonuçlara göre, cüce gezegenin  atmosferinde ve çevresinde yoğun miktarda psilosibin bileşikleri var.

Psilosibin, “magicmushroom” olarak adlandırılan mantarların içinde bulunan, halusinojenik ve psikoaktif etkiler yaratan bir madde. “Alice Harikalar Diyarında” öyküsünün yazarı, matematikçi Lewis Carrol’un da kitabı psilosibin etkisiyle yazdığı biliniyor.

Horizons’dan gelen bilgileri bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklayan NASA misyon başkanı Alen Stern, uzay aracından gelen ilk verilerin şaşırtıcı olduğunu belirterek, söz konusu maddenin uzayda nasıl oluştuğu ile ilgili kesin bilgilerinin olmadığını, ancak New Horizon’dan gelen diğer verileri inceledikten sonra bir açıklama yapabileceklerini belirtti.

Stern sözlerine şöyle devam etti “Jüpiter’in yörüngesinde ve atmosferinde keşfettiğimiz psilosibin bileşikleri, bir kurbağayı saniyeler içerisinde prensese çevirecek kadar güçlü ve etkili.”

“Bildiğimiz kadarıyla Plüton’da ve komşu gezegeni Charon’da hiç bir hayat belirtisi yok. Zaten yaşam varsa bile o kadar eğleniyorlardır ki varlığımızın ve ziyaretimizin farkına bile varamayacaklardır demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Kirpi Bilim Teknoloji

Bu haberler de ilginizi çekebilir