Samoa Adaları Suriye’ye asker yollayan ülkeler arasında yerini aldı

Samoa Adaları Suriye’ye asker yollayan ülkeler arasında yerini aldı

Samoa Adaları Devlet Başkanı Tupuola Tufuga Efi, Suriye’ye asker göndermek için parlamentodan onay istedi. Konsey de oy birliğiyle Suriye’ye özel eğitimli asker gönderilmesine onay verdi.

Mecliste yapılan oturumda söz alan Samoa Adaları Devlet Başkanı ve Samoa Hristiyan Demokrat Partisi (CDP) başkanı Tupuola Tufuga Efi, seçimden önce seçimden önce verdiği, ülkesinin dünya politikasında ağırlığını arttırma ve “Güçlü Samoa” sözünü tutmanın kıvancını yaşadığını belirttti.

Devlet Başkanı Efi, bundan sonra Samoa Adalarının daha aktif bir politika yürüteceğini, dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun siyasi gelişmelere tepkisiz kalamayacağını, Suriye’ye asker yollayan gelişmiş devletlerin yanında olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Samoa’da artık İngiltere, ABD gibi gelişmiş ülkelerin arasında” dedi.

Efi kararın tek sıkıntısının ülkedeki coğrafi farklılıklar olduğunu ifade ederek, özel kuvvetlerin her türlü güçlüğün üstesinden geleceğine olan inancını koruduğunu söyledi.

Samoa Adaları aldığı karar gereği, ilk etapta özel eğitimli 600 askerini Suriye’ye yollayacak. Bunların 120’sinin Suriye’de eğitim amaçlı olarak görev yapacağını bildirdi. Samoa Adaları savunma bakanı Leaupepe Taimaaiono Toleafoa Suriye’ye gönderilecek askerlerin Musul’da konuşlandırılacağını belirtti.

UĞURLAMA SIRASINDA DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

suriye

Lalomalava Havalanı’ndan yola çıkan Samoa Adaları askerleri

Samoa Sosyalist Partisi başkanı Auelua Fatialofa Lupesoliai ise parlamentoda yapılan oylamaya tepki göstererek ABD önderliğindeki bu operasyonların bölgeye istikrar veya IŞİD’i zayıflatmada faydasının olacağı hakkında tereddütleri olduğunu, zaten kötü olan durumun daha da kötüleşebileceğini söyledi.

Karardan sonra Lalomalava Havaalanında ilk etapta yola çıkan 600 özel eğitimli askeri yolculayan aileler ve askerler arasında duygusal anlar yaşandı.

Öte yandan IŞİD’a yakın sosyal medya hesapları yaptığı açıklamada, Samoa Adaları vatandaşlarını tağut olarak nitelendirerek, bundan sonra Samoa adalarının da hedefleri arasında olduğunu belirterek adalar cehennem ateşinden kurtulamayacak dedi. IŞİD’in yaptığı açıklamadan sonra teyakküza geçen ülkenin Devlet Başkanı Tupuola Tufuga Efi, vatandaşlarına kalabalık yerlerden uzak durmasını söyleyerek ülkedeki alınan güvenlik önlemlerini iki katına çıkarttığını ifade etti.

ABD ve İngiltere Samoa Adaları’na tatile giden vatandaşlarını terör saldırılarından dolayı uyararak adaya gitmemelerini söyledi.

 

Samoa News

Bu haberler de ilginizi çekebilir