“Platonik Aşıklar Derneği” sevgililer gününü protesto etti

“Platonik Aşıklar Derneği” sevgililer gününü protesto etti

Facebook üzerinden örgütlenerek Kalamış sahilinde bir araya gelen “Platonik Aşıklar Derneği” üyeleri, sevgililer gününün romantizmi öldürdüğünü belirterek insanları platonik aşık olmaya çağırdı.

Sevgililer gününü protesto etmek amacıyla Facebook ve sosyal medya üzerinden örgütlenerek bir araya gelen“Platonik Aşıklar Kulübü” üyeleri, Kalamış sahilinde toplandı. Düzenlenen etkinlikte klüp üyeleri hep beraber şiir okuyup, şarap içti, gökyüzüne dilek feneri uçurdu. 14 Şubat sevgililer gününün romantizmi ve aşkı öldürdüğünü söyleyen ve gerçek aşkın platonik aşktan geçtiğini söyleyen dernek üyeleri, üzeri kalpli kutuları yakarak, sevgililer günü organizasyonu yapan bar, cafe ve diğer kurumları protesto etti.

PLATONİK AŞK DIŞINDA HER TÜRLÜ İLİŞKİ BİÇİMİNE KARŞIYIZ

Facebook grubunun kurucusu olan 42 yaşındaki Taylan Görmez (47) ilk olarak bu grubu kurduğu zaman, ilgi görmediğini ama zamanla grubun büyüdüğünü söyledi. Taylan, grup olarak, platonik aşk dışında her türlü ilişki biçimine karşı olduklarını, sevgililer gününün ise aşkı vitrin raflarına ve kalpli olmaktan başka hiçbir özelliği bulunmayan hediyelerin içine hapsettiğini belirterek şunları söyledi: “İlla sevgililer gününü kutlayacaksanız, kafelerden, barlardan,kurtulup sokağa çıkın, boş sokaklar , banklar, çay bahçeleri, ıssız sahiller sizi bekliyor” dedi.

8 senedir aynı mahallede oturan bir kıza platonik aşık olduğunu söyleyen Alpay Ercan (56), aşık olduğu kızın evlenmesine rağmen ona olan tutkusunun zerre azalmadığını, tersine her gün fazlalaştığını, sevgili olmanın aşkın büyüsünü yitirerek sıradanlaştırdığını da sözlerine ekledi. Ercan “Sevgiyi besleyen şey arzudur, oysa istediğinizi elde ettikten sonra bütün heyecanınızı kaybedersiniz, eğer platonikseniz ona her gün aşık olabilirsiniz. “Sevgili bir gün aşık olur ama platonik her gün”. diyerek sözlerini tamamladı. Ercan’ın sözleri kalabalık tarafından alkışlarla karşılandı.

platonik

Sevgililer gününün dayatmadan başka bir şey olmadığını söyleyen mimar Meriç Karakurt (34) ise üniversite yıllarında aynı bölümde okuyan bir kıza tutulduğunu, okuldan sonra ondan bir dağa hiç haber alamadığını ve ona hala platonik aşık olduğunu söyledi. Bir aşkı çekici kılan şey ona ulaşamayacağını bilmen ve her zaman arzulamandır dedi.

Söz alan ve evliliğe tamamen karşı olduğunu söyleyen başka bir genç ise, sevgili olmanın gerçek romantizmi yok ettiğini, evliliğin ise tamamen öldürdüğünü ifade ederek şunları söyledi. “Uğruna şiirler yazdığınız kişiyle, bir süre sonra masa toplama kavgası yapacak hale gelmek her şeyden daha acı dedi.

Dernek programı, Taylan’ın okuduğu ve Bercht’e ait olan dizelerle beraber sonlandı.

“Sevgilim bir gül verdi, üzerinde kuru yapraklar…
Yıl desen gelir geçer, sevda ise hep yeniden başlar…”

Grup üyeleri, üzerinde şiir yazılmış kağıtların olduğu dilek fenerlerinin gökyüzüne bırakılmasından sonra dağılarak daha sık bir araya gelme sözü verdi.

Kirpi Kültür-Sanat

Bu haberler de ilginizi çekebilir