Anadolu Beylikleri’nden Osmanoğulları’na itiraz: Biz hala buradayız

Anadolu Beylikleri’nden Osmanoğulları’na itiraz: Biz hala buradayız

Konya Beyşehir Gölü’ndeki bir termal otelde kampa giren Anadolu Beylikleri’nin günümüzdeki temsilcileri “Biz hala buradayız, hiç bir yere gitmedik” dedi.

Beyşehir’de bir termal otelde kampa giren, sayıları ondan fazla olan Anadolu Beylikleri’nin günümüzdeki temsilcileri, Osmanlı hanedanı torunu Nilhan Osmanoğlu’nun kamuoyunda tartışma yaratan sözleri üzerine “biz hala buradayız” diyerek kamuoyuna mesaj verdi.

Karamanoğulları Beyliği’nin çağrısı ile bir araya gelen ve zaman zaman gergin anların yaşandığı toplantıda ilk  konuşmayı, toplantıya ev sahipliği yapan Karamanoğulları beyi Sultanzade Pir Ahmet bey’in 41. kuşaktan torunu olan Kerimettin Karaman yaptı. Pir Ahmet bey şunları söyledi: “Çocuklarımız yıllarca okullarda bizi durduk yere Osmanlı’ya başkaldırıp ayaklanma çıkaran hain beylikler olarak öğrendiler.”

“Osmanlı’nın küçücük bir beylikten koca bir cihan imparatorluğuna dönüşmesi, hep bizim sayemizde oldu. İlla bir topraktan, maldan mülkten bahsedilecekse, Osmanlı’dan önce biz geliriz. Çünkü vakti zamanında bırak Konya’yı koca Anadolu bizimdi.”

Pir Ahmet sözlerini “Biz gelmedik dava için, bizim işimiz sevda için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik*” sözleri ile tamamladı.

GERMİYANOĞULLARI: BİZ NE SELÇUKLU’LAR, TİMUR’LAR, OSMANLI’LAR GÖRDÜK

Toplantıda daha sonra söz alan Germiyanoğulları Beyi Yakub Bey’in 36. kuşak torunu Süleyman Şah Germiyan, Karamanoğulları Beyliği’nin açılış konuşmasını yapmalarından ve ifadelerinden çok memnun olduklarını belirttikten sonra, Germiyanoğulları Beyliği’nin de en az Karamanoğulları kadar güçlü ve önemli beyliklerden biri olduğunu ve Balkanları Osmanlı tebaasına katmak için gönderilen Karamanoğulları gibi sömürgeci bir siyasete ve asimilasyon politikasına asla alet olmadıklarını belirterek, kendilerinin Selçuklu, Timurlenk ve Osmanlı dahil pek çok badireyi atlatarak hayatta kaldıklarını ifade etti.

Kütahya merkezde bir oto galerisi işlettiğini ve halkın kendisini adeta bir kanaat önderi gibi gördüğünü söyleyen Süleyman Şah, bayram namazlarından sonra Ulu Cami’de esnafın ve vatandaşlarının kendisiyle bayramlaşmak için bitmek bilmeyen kuyruklar oluşturduğunu ve Kütahya’daki esnaf odalarının kendisine saygıda kusur etmediğini söyleyerek, bugün bu toplantıya bir Germiyan olarak katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

EŞREFOĞULLARI: KARAMANLILAR KENDİLERİNE YAKIŞANI YAPTILAR

Toplantıya davet edilmeyen Eşrefoğulları Beyliği, otele siyah çelenk göndererek dikkatleri üzerine çekti.

Beyliklerinin yıkılarak Karamanoğulları Beyliği topraklarına katılmasından sonra bir daha belini doğrultamayan ve Cumhuriyet dönemimde topluca Avustralya’ya göç etmek zorunda kalan Eşrefoğulları’nın çelenkle birlikte gönderdikleri mesaj, bazı beylik temsilcilerinin ısrarı üzerine salonda bulunanların huzurunda okundu.

Eşrefoğulları’nın mesajında “Karamanoğulları’nın kendi beyliklerine ait toprakları ele geçirdiği zamanı hala unutmadıklarını, bu toplantıya davet edilmemelerinin tam olarak Karamanoğulları’na yakışan bir davranış olduğunu, Karaman’ın koyununun yine bilinen oyununu ettiğini söyledi.

Eşrefoğulları’nın mesajından sonra salonun bir anda gerginleşmesi üzerine söz alan bir oturumcunun, beylikler olarak birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan böylesi bir zamanda sizleri sukünete davet ediyorum açıklaması, salondaki gerginliği azalttı.

Anadolu Beylikleri, toplantıya davet edilmemelerine rağmen “Kadı Burhanettin Devleti”ni temsilen içeri giren yaşlı gruba yönelik olarak, ilerlemiş yaşlarına istinaden asla saygısızlık etmek istemediklerini, ancak kendilerinin adları itibariyle tam olarak beylik bile sayılamayacağını söyledi.

Öte yandan toplantıya davet edilmediği halde, beylik oldukları iddiasıyla içeri girmek isteyen Tellioğulları Beyliği gibi başka gruplar, toplantıya alınmamaları üzerine olay çıkardı.

Bundan sonra sık sık bir araya gelme kararı alan Anadolu Beylikleri’nin yaşayan temsilcileri, toplantının ardından termal havuza girerek stres ve ter attılar.

*Yunus Emre

Kirpi Güncel

Bu haberler de ilginizi çekebilir

 • FahrettinOztoprak

  Ben de Akkoyunlular beyi Kara Yülük Osman’ın 15. göbek, Fahrettin Kutluk Bey’in 16. göbek torunuyum. Bravo Anadolu Türkmen beyleri, var olun, sağ olun.

  • Ahmet Dönmez

   Ben de Döğer beyi Salim beğ evladı Boz Hasan Oğlu.

 • MehmetBocut

  Siyaseten Katledecekti OSMANLI…. OSMANLIYLA TEK YUMRUK oldu ANADOLU.. Bulara kalsa SPAGETTİ paketindeki SPAGETTİLER GİBİ kırılgan olurduk!!!

  • Ahmet Dönmez

   Atma irecep

 • liokoschiegug1985

  Lоoking fог a cute gігl аnd gеt laіd?
  Visit thіs websіte
  http://tinyurl.com/z9sr4yx